Informacja dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
Typ pliku: PDF, Rozmiar: 402 KB
Informacja dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t. j. Dz. U. z 2017r., poz. 1824) Ośrodek Pomocy Społecznej w Brojcach udostępnia osobom uprawnionym tj. doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu następujące formy kontaktu z Ośrodkiem:
za pośrednictwem operatora pocztowego na adres : Ośrodek Pomocy Społecznej w Brojcach, ul. Długa 19A, 72-304 Brojce
osobiście w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Brojcach
pocztą elektroniczną na adres e-mail: ops@brojce.net.pl lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej na ePUAP
Osobie uprawnionej podczas załatwiania spraw w Ośrodku Pomocy Społecznej w Brojcach przysługuje prawo do skorzystania z usług:
tłumacza PJM (polski język migowy)
tłumacza SJM (system językowo – migowy)
tłumacza SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych).
Osoby, które chcą skorzystać z pośrednictwa tłumacza zobowiązane są do zgłoszenia tego faktu na co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w Izbie. Zgłoszenie można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej, elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, złożyć w Biurze Podawczym Izby lub przesłać listownie (3 dni liczone od dnia otrzymania zawiadomienia przez Izbę).
W przypadku braku możliwości realizacji usługi, Kierownik Ośrodka zawiadamia wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając możliwy termin realizacji usługi lub wskazując inną formę realizacji przysługujących uprawnień.
Wniosek powinien obejmować następujące informacje:
1. imię i nazwisko osoby uprawnionej,
2. adres zamieszkania,
3. sposób kontaktu z osobą uprawnioną (adres e-mail lub numer telefonu),
4. wybraną metodę komunikowania się (PJM, SJM, SKOGN),
5. wskazanie sugerowanego terminu spotkania,
6. informację na temat rodzaju zgłaszanej sprawy.
W kontakcie z Ośrodkiem osoba niesłysząca lub słabo słysząca ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej tj. każdej, innej osoby fizycznej, która ukończyła 16 rok życia, wybranej przez osobę niesłyszącą lub słabo słyszącą. Zadaniem osoby przybranej będzie pomoc w załatwieniu spraw w Ośrodku.
Usługa tłumaczenia migowego przy załatwianiu spraw urzędowych jest bezpłatna dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 426 ze zm.).
Rejestr tłumaczy polskiego języka migowego, systemu językowo-migowego Województwa Zachodniopomorskiego dostępny jest na stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Rejestr tłumaczy języka migowego PZG dostępny jest również na stronie Polskiego Związku Głuchych Oddział Zachodniopomorski w Szczecinie.
Wytworzył:
Leszczyńska Ewelina
Udostępnił:
Leszczyńska Ewelina
(2024-01-29 11:48:37)
Ostatnio zmodyfikował:
Leszczyńska Ewelina
(2024-01-29 13:23:16)